Aralia (Aralia)

Aralia japońska (Aralia elata)
Aralia japońska (Aralia elata)
Rodzina: Araliowate (Araliaceae)
Występowanie: Azja Wschodnia (Japonia, Chiny, Korea), Malezja, Australia, Ameryka Północna

Rodzaj ten reprezentuje ponad 40 gatunków bylin, krzewów lub niewysokich drzew. Pochodzą one z Azji Wschodniej (Japonia, Chiny, Korea), Malezji, Australii i Ameryki Północnej. Często występują w górskich lasach. Ze względu na egzotyczny, „tropikalny” wygląd chętnie sadzone są w wielu ogrodach. Latem ozdobę stanowią okazałe wiechy kwiatów a jesienią przebarwiające się liście. Większość gatunków krzewiastych i drzewiastych jest uzbrojonych w kolce.

Kuchnia:
Świeże pąki i liście aralii japońskiej bywają spożywane jako warzywo, ze względu na wartości odżywcze i smakowe. W Japonii z młodych, wiosennych pędów przyrządza się tempurę. W Kuchni koreańskiej pędy aralii japońskiej wykorzystuje się do różnych potraw.

Właściwości lecznicze:
Aralie mają wiele właściwości leczniczych. W Rosji eksperymentalnie uprawiana jest jako substytut żeń-szenia. Wyciąg z korzenia aralii japońskiej wykazuje działanie pobudzające ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje zwiększenie ogólnej wydolności, podnosi odporność organizmu na zwiększony wysiłek fizyczny i umysłowy, zmniejsza wrażliwość na sytuacje stresowe. Kora używana jest w japońskiej i chińskiej medycynie ludowej jako środek wzmacniający, przeciwcukrzycowy i przeciwartretyczny. Badania na szczurach pokazują, że kora aralii japońskiej zmniejsza wchłanianie alkoholu (etanolu) i obniża poziom cholesterolu. Świeża kora aralii kolczastej ma właściwości wymiotne, przeczyszczające i ślinopędne. Wysuszona jest środkiem napotnym. Nalewką z jagód leczono ból zęba i reumatyzm.

Wybrane gatunki:

Aralia japońska, wysoka (Aralia elata)
Pochodzi z Rosji, Chin, Korei i Japonii. Jest to krzew lub małe drzewko do wysokości 6-12 m. Tworzy wielopniowe formy o grubych, lekko rozgałęzionych pędach. Rośnie szybko, ale żyje stosunkowo krótko. Liście aralii japońskiej są imponujące, niekiedy mają ponad metr długości. Z kątów liści wyrastają długie, ostre kolce. Późnym latem pojawiają się okazałe wiechy białych, małych kwiatów, które przyciągają mnóstwo pszczół i innych owadów. Drzewo pięknie prezentuje się również jesienią, gdy dojrzeją drobne, czarne owoce, a liście przebarwiają się na żółto i pomarańczowo.

Aralia chińska (Aralia chinensis)
Krzew lub małe drzewo do wysokości 5-7 m. Występuje w południowo-wschodnich Chinach, gdzie porasta brzegi potoków w lasach lub tworzy zarośla na stokach. Wyróżnia się spośród innych aralii wyjątkowo późnym okresem kwitnienia, przypadającym na wrzesień lub nawet październik. Pędy są słabo kolczaste. Długie, ciemnozielone liście przebarwiają się jesienią na żółto.

Aralia kolczasta (Aralia spinosa)
Drzewo do 3-7 m wysokości. Pochodzi z południa USA. Kwitnie w sierpniu-wrześniu. Kwiaty kremowe, drobne zebrane w wiechy do 50 cm długości.