Glicynia (Wisteria)

Glicynia chińska (Wisteria sinensis)
Glicynia chińska (Wisteria sinensis)
Rodzina: Bobowate (Fabaceae)
Inne nazwy: Słodlin, wisteria
Występowanie: Azja, Ameryka Północna

Glicynia jest uważana za jedną z najpiękniejszych roślin pnących, głównie ze względu na długie, okazałe grona kwiatów. Efektowne są również liście będące tłem dla urokliwych niebieskofioletowych, białych lub różowych kwiatów. Dodatkowo kwiaty niektórych odmian przyjemnie pachną. Pnącze doskonale przykrywa zwartą gęstwiną ściany domów czy ogrodowe pergole. Jest rośliną długowieczną, może żyć ponad 100 lat. Jego kwiaty przyciągają pszczoły, które ze słodkiego nektaru wytwarzają miód, używany niegdyś do złagodzenia kaszlu. Strąki, nasiona i kora są trujące. Glicynia nadaje się do uprawy w doniczce jako bonsai. Niekiedy można spotkać się z innymi polskimi nazwami glicynii jak słodlin czy wisteria.

Wyróżniamy około dziesięciu gatunków glicynii, z czego w uprawie najczęściej występują dwa: glicynia chińska i japońska.

Glicynia chińska (Wisteria sinensis) występuje w stanie dzikim w środkowych Chinach. Lewostronnie wijące się pędy mogą przyrastać 1-3 metrów rocznie, osiągając długość 15-20 m. Roślina zaczyna kwitnienie w maju, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Kwitnie do czerwca, czasem zakwita powtórnie, ale już mniej obficie, w sierpniu. Kwiaty niebiesko-fioletowe występują w gronach długości od 15 do 30 cm. Spotyka się też odmianę o białych kwiatach. Owocami są owłosione strąki o długości 10-15 cm, wiszące zwykle do wiosny.

Kuchnia:
Kwiaty glicynii chińskiej są spożywane w północnych Chinach.

Glicynia japońska, nazywana czasem kwiecistą (Wisteria floribunda) wije się prawoskrętnie do wysokości 8 m, a niekiedy więcej. Występuje w Japonii. Fioletowe lub niebiesko-jasnofioletowe kwiaty zebrane są w zwisające, luźne grona, o długości 20-50 cm. Wyhodowano odmiany o kwiatach białych, różowych i fioletowych, pojedynczych lub pełnych. Kwitnie w końcu maja, z reguły około dwóch tygodni po glicynii chińskiej. Niekiedy powtarza kwitnienie późnym latem. Jesienią liście glicynii japońskiej przebarwiają się na żółto.

Glicynia amerykańska (Wisteria frutescens) jest pnączem dorastającym do 12-15 metrów. Pochodzi z Ameryki Południowej. Grona kwiatów o długości 7-12cm są najkrótsze wśród glicynii. Gatunek ten podobny jest do Wisteria macrostachya, która bywa niekiedy klasyfikowana jako odmiana glicynii amerykańskiej. Wisteria macrostachya wyróżnia się dłuższymi gronami kwiatów (15-30cm). Rozpoczyna kwitnienie najszybciej wśród glicynii – już po dwa, trzy latach wzrostu.